155

Tutorial – Jak pomalować model samochodu pancernego wz.34

IMG_3719

Chciałbym zaprezentować tutorial (samouczek) przedstawiający prosty i szybki sposób pomalowania modelu samochodu pancernego wz.34 w kamuflażu z okresu działań z Wojny Obronnej 1939 r. Trzeba zaznaczyć, że jest to uproszczony sposób malowania modelu, dostosowany bardziej do potrzeb wargamingu niż klasycznego modelarstwa redukcyjnego. Do pomalowania modelu wykorzystano najprostsze techniki modelarskie, nie wymagające specjalnych umiejętności i sprzętu, czy też specjalistycznych modelarskich materiałów i akcesoriów. Wszystko zostało pomalowane za pomocą zwykłych pędzelków dostępnych w sklepach z materiałami dla plastyków lub z artykułami papierniczymi i biurowymi. Wykonanie modelu (razem ze sklejaniem elementów) zajęło około godziny plus czas potrzebny na schnięcie kleju i farb. Do pomalowania modelu użyto głównie farb Vallejo z serii Model Color.

I.

I

Model został pokryty podkładem. Podkład jest niezbędny dla uzyskania powierzchni, do której lepiej będzie przylegać farba akrylowa używana do właściwego pomalowania modelu. Ułatwi to dalsze prace nad wykonaniem czołgu. W przypadku zastosowania emalii olejnych (np. Humbrol, Revell, Testors itp.) podkład nie jest konieczny.

Istnieje kilka technik dotyczących podkładu. Tutaj zastosowałem biały podkład olejny w spray-u. Kolor biały sprawia, że później nakładane kolory farby akrylowej mają żywsze i bardziej jaskrawe odcienie. Można zastosować także podkład w kolorze czarnym – kolory nakładane później na model są bardziej stonowane, ale za to łatwiej można uzyskać głębsze cienie w szczelinach i zagłębieniach. Można też zastosować podkład w kolorze zbliżonym do głównego koloru kamuflażu W tym przypadku mógł to być podkład w kolorze piaskowym. Ułatwia to późniejsze pokrycie modelu głównym kolorem kamuflażu, a niekiedy może nawet zastąpić główny kolor kamuflażu – skracając prace nad wykonaniem modelu.

Nakładanie podkładu w spray-u lub za pomocą areografu gwarantuje, że warstwa podkładu nie będzie zbyt gruba i farba nie zaleje drobnych szczegółów modelu.

Zamiast podkładu olejnego można stosować specjalny podkład akrylowy.

Następnie model zostaje pomalowany głównym kolorem kamuflażu – Dark Sand (847).

II.

II

Nałożono drugi kolor kamuflażu – Reflective Green (890).

III.

III

Samochód pancerny pokryto trzecim kolorem kamuflażu – Flat Earth (983).

Pomalowano szczegóły: opony – Black (950), kilof i lufa karabinu maszynowego – Gunmetal (863), łopata – Natural Steel (864), trzonek łopaty – Saddle Brown (940).

IV.

IV

Model został przetarty “suchym pędzlem” (dry brush) koloru piaskowego. Następnie samochód pancerny został pokryty washem zrobionym ze zmieszanych kolorów: Black Glaze (855) i Brown Glaze (854), rozcieńczonych wodą w proporcji 1 cześć farby i 2 części wody. Tym razem okazało się, że użyty przeze mnie wash jest zbyt ciemny (dodałem zbyt mało wody). Skutkowało to zbyt intensywnym zabrudzeniem modelu. Było to szczególnie widoczne na plamach kamuflażu w kolorze piaskowym. Dlatego w celu rozjaśnienia użyłem odrobiny farby Dark Sand (847) nakładanej delikatnie w najbardziej zabrudzonych miejscach. Dało to moim zdaniem całkiem ciekawy efekt.

Następnie koła i podwozie zostały pobrudzone kolorem US Field Drab (873).

Na koniec kilka zdjęć gotowego modelu.

IMG_3715 IMG_3717 IMG_3722 IMG_3732 IMG_3736

 

Napisz Komentarz

Możesz używać następujących tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>