Tym razem prezentujemy tutorial (samouczek), w którym krok po kroku pokazujemy jak w prosty, a zarazem efektowny sposób można pomalować model niemieckiego czołgu lekkiego PzKpfw I Ausf.A. Do pomalowania modelu użyto farb Vallejo z serii Model Color.
Etap 1
Model czołgu wycinamy z ramki. Do wycinania części niezbędny jest ostry nóż modelarski. Do składania modelu można użyć kleju do plastiku lub kleju cjanoakrylowego.
Następnie model malujemy podkładem w spray-u. Podkład jest niezbędny dla uzyskania powierzchni, do której lepiej będzie przylegać farba akrylowa używana do właściwego pomalowania modelu. Ułatwi to dalsze prace nad wykonaniem czołgu. W przypadku zastosowania emalii olejnych (np. Humbrol) podkład nie jest konieczny.
Istnieje kilka technik dotyczących podkładu. Tutaj zastosowano biały podkład olejny w spray-u. Kolor biały sprawia, że później nakładane kolory farby akrylowej mają żywsze i bardziej jaskrawe odcienie. Można zastosować także podkład w kolorze czarnym – kolory nakładane później na model są bardziej stonowane, ale za to łatwiej można uzyskać głębsze cienie w szczelinach i zagłębieniach. Można też zastosować podkład w kolorze zbliżonym do głównego koloru kamuflażu W tym przypadku może to być podkład w kolorze panzer grey (panzergrau). Ułatwia to późniejsze pokrycie modelu głównym kolorem kamuflażu, a niekiedy może nawet zastąpić główny kolor kamuflażu – skracając prace nad wykonaniem modelu.
Nakładanie podkładu w spray-u lub za pomocą areografu gwarantuje, że warstwa podkładu nie będzie zbyt gruba i farba nie zaleje drobnych szczegółów modelu.
Zamiast podkładu olejnego można stosować specjalny podkład akrylowy.
Jako podkładu użyto farby akrylowej w spray-u firmy Plastic Soldiers w kolorze Panzer Grey (Panzergrau), który jest głównym kolorem kamuflażu. W przypadku innego koloru podkładu należy nanieść główny kolor kamuflażu German Grey (995) za pomocą pędzelka.
Etap 2
Model poddano technice przetarcia „suchym pędzlem” (dry brush) w kolorze szaro-błękitnym. Pomalowano także gąsienice oraz lufy karabinów maszynowych kolorem Gunmetal (863).
Etap 3
Pomalowano szczegóły modelu: pokrywy tłumików – Saddle Brown (940), łopata – Natural Steel (864), trzonek łopaty – Cork Brown (843).
Etap 4
Model czołgu został pokryty washem w kolorze Black Glaze (855) rozcieńczonym wodą w proporcji 1 cześć farby i 2 części wody.
Etap 5
Gąsienice czołgu zostały pokryte washem w kolorze Brown Glaze (854) rozcieńczonym wodą w proporcji 1 cześć farby i 1 część wody.
Etap 6
Podwozie zostało przetarte „suchym pędzlem” (dry brush) w kolorze ziemisto-piaskowym. Dodano refleksy na gąsienicach w kolorze Silver (997). Naklejono kalkomanie (krzyże i numery taktyczne), a następnie zamaskowano je kolorem US Field Drab (873).
Facebook