Przedstawiamy prosty sposób szybkiego pomalowania czołgu lekkiego Panzerkampfwagen II Ausf. D w jednobarwnej kolorystyce, w standardzie wargamingowym. Wykonanie modelu zajęło około pół godziny nie licząc czasu niezbędnego na wyschnięcie kleju i farb. Do pomalowania modelu użyto głównie farb Vallejo z serii Model Color.
Etap 1
Sklejony model malujemy podkładem w spray-u. Podkład jest niezbędny dla uzyskania powierzchni, do której lepiej będzie przylegać farba akrylowa używana do właściwego pomalowania modelu. Ułatwi to dalsze prace nad wykonaniem czołgu. W przypadku zastosowania emalii olejnych (np. Humbrol) podkład nie jest konieczny. Istnieje kilka technik dotyczących podkładu. Można zastosować podkład w kolorze czarnym, białym, szarym lub w kolorze zbliżonym do głównego koloru kamuflażu. Nakładanie podkładu w spray-u lub za pomocą areografu gwarantuje, że warstwa podkładu nie będzie zbyt gruba i farba nie zaleje drobnych szczegółów modelu. Zamiast podkładu olejnego można stosować specjalny podkład akrylowy. Tym razem model został pokryty farbą w spray-u koloru Early War German Panzer Grey, firmy Plastic Soldier.
Etap 2
Model poddano technice przetarcia „suchym pędzlem” (dry brush) w kolorze szaro-błękitnym. W prosty sposób przygotowano także dodatkowe elementy, które mogą być umieszczone na pancerzu pojazdu – zrolowane płachty brezentowe. Do wykonania elementów posłużył zwinięty w rolkę fragment plastra lekarskiego dostępnego w każdej aptece. Posiada on ciekawą fakturę, która będzie bardzo efektowna po pomalowaniu oraz jest wygodny do użycia ze względu na to, że jego jedna strona jest już pokryta klejem. Jako imitacja sznurów, którymi płachta była wiązana i mocowana do pancerza czołgu posłużył kawałek cienkiego drutu miedzianego.
Etap 3
Pomalowano szczegóły czołgu: łopatę – Natural Steel (864), trzonek łopaty – Cork Brown (843), pokrywę tłumika – Saddle Brown (940), skrzynkę na narzędzia – mieszanka Cork Brown (843) i Saddle Brown (940), gaśnicę – US Dark Green (893). W modelu pomalowano także gąsienice oraz części luf, które miały pozostać w naturalnym kolorze metalu – Gunmetal (863).
Etap 4
Model czołgu został pokryty washem w kolorze Black Glaze (855) rozcieńczonym wodą w proporcji 1 cześć farby i 3 części wody. Następnie gąsienice zostały pokryte washem z kolorze Brown Glaze (854) rozcieńczonym w proporcji 1 do 1, a później gąsienice, spód wanny kadłuba i podwozie zostały lekko pobrudzone kolorem US Field Drab (873). Na koniec namalowano krzyże zamaskowane błotem i nałożono kalkomanie.
Facebook