Z przyjemnością zamieszczamy tutorial (samouczek) dotyczący malowania samochodu pancernego Kfz.13 w jednobarwnej kolorystyce Panzergrau. Pokazujemy w nim jak w prosty i szybki sposób można wykonać model w standardzie umożliwiającym grę na planszy wargamingowej. Wykonanie modelu zajęło około pół godziny nie licząc czasu niezbędnego na wyschnięcie kleju i farb. Do pomalowania modelu użyto głównie farb Vallejo z serii Model Color.
Etap 1
Sklejony model malujemy podkładem w spray-u. Podkład jest niezbędny dla uzyskania powierzchni, do której lepiej będzie przylegać farba akrylowa używana do właściwego pomalowania modelu. Ułatwi to dalsze prace nad wykonaniem czołgu. W przypadku zastosowania emalii olejnych (np. Humbrol) podkład nie jest konieczny.
Istnieje kilka technik dotyczących podkładu. Można zastosować podkład w kolorze czarnym, białym, szarym lub w kolorze zbliżonym do głównego koloru kamuflażu. Nakładanie podkładu w spray-u lub za pomocą areografu gwarantuje, że warstwa podkładu nie będzie zbyt gruba i farba nie zaleje drobnych szczegółów modelu. Zamiast podkładu olejnego można stosować specjalny podkład akrylowy.
Tym razem jako podkładu użyto zwykłej, białej farby olejnej w spray-u (można ją kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi). Następnie na pojazd naniesiono za pomocą pędzelka podstawowy kolor kamuflażu – German Grey (995).
Etap 2
W modelu zostały pomalowane pierwsze szczegóły: opony – Black (950) oraz osłony przednich reflektorów – Cam. Olive Green (894).
Pokrowiec na koło zapasowe najłatwiej można zrobić w następujący sposób. Bierzemy kawałek plastra samoprzylepnego (do kupienia w każdej aptece), przyklejamy do niego koło samochodu i odcinamy nadmiar plastra w ten sposób żeby średnica wyciętego w plastrze koła była szersza o dwie szerokości opony od średnicy koła samochodu pancernego. Następnie zaginamy nadmiar plastra i przyklejamy go do opony koła. Otrzymane w ten sposób koło w pokrowcu malujemy kolorem – English Uniform (921), a po wyschnięciu przecieramy „suchym pędzlem” (dry brush) w kolorze piaskowym.
Etap 3
Pomalowano pozostałe szczegóły pojazdu: karabin maszynowy – metalowe części Gunmetal (863), drewniane części – Saddle Brown (940), lusterko i szkła reflektorów – Silver (997) oraz białe elementy sygnalizacyjne – White (951). Następnie samochód pancerny został przetarty „suchym pędzlem” (dry brush) w kolorze szaro-błękitnym i pokryty washem w kolorze Black Glaze (855) rozcieńczonym wodą w proporcji 1 cześć farby i 2 części wody.
Etap 4
Na pojazd zostały nałożone kalkomanie, a następnie model lekko pobrudzono poprzez przetarcie jego dolnych części „suchym pędzlem” (dry brush) w kolorze jasno ziemisto-piaskowym.
Facebook